İnovasyon örnekleri

İnovasyon örnekleri sunacağımız bu yazımızda size öncelikle kısaca inovasyon tanımı yapacağız. Daha sonra pazarlama için ürün inovasyon konusunda detaylar vereceğiz. Hizmet ve okullarda inovasyon örneklerinden sonra yazımızı sonlandıracağız. Öncelikle tanımdan başlayalım isterseniz.

İnovasyon Nedir? İnovasyon Tanımı

En kısa tabiri ile inovasyon “yenilik üretmek” demektir. Pazarlama, ticaret, eğitim ve hizmet sektöründe üretkenlik yeteneği ile tekniğin birleşmesidir. Neden bu kadar farklı alanlar saydık? Çünkü inovasyon sadece bir sektörle sınırlandırılacak kadar dar kapsamlı bir kelime değil. Her ne kadar türkçe olmasa da dilimize yer etmiş bu kelime oldukça geniş anlamlarda kullanılıyor.

Teknoloji tasarım inovasyon örneklerinden bahsedecek olursak, bugün yazılım alanında yeni bir çağ açılıyor. Nasıl ki, sanayi devrimi, coğrafi keşifler, rönesans ve reform gibi tarihi olaylar dünyanın kaderini değiştirdi ise, yazılım da bu çağın en önemli yeniliklerinden biridir. Hatta şunu belirtelim ki, yazılım sanayi devriminden belki on kat belki yüz kat daha güçlü bir etkiye sahip. Evet şu an yazılım gelişiyor ama henüz işin başındayız. Yapay zeka çalışmalarının nereye varacağını bilmiyoruz. İşte burada teknoloji ve yazılım konusunda ne kadar bilgiye sahibiz? Sadece bilgi mi? Bilginin yanında üretkenlik olması gerekiyor. Üretken değilseniz o bilgi size belirli sınırların dışına çıkarmaz. İşte teknoloji ve yazılımda inovasyon burada devreye giriyor.

Pazarlama inovasyon konusuna gelecek olursak.. Şirketler rakipleri ile kıyasıya rekabete girer. Bu rekabete ayak uyduramayan firmalar yok olup gider. Eğer rekabet edebilirseniz sürekli büyür ve gelişirsiniz. Demek ki rekabet sadece batırıp, yok etmiyor. Aynı zamanda geliştiriyor da. Evet rekabetsiz ortamlarda sadece şirketler değil, futbol takımları, sporcular, sanatçılar ve daha birçok örnek verebileceğimiz kişiler ve kurumlar gelişemez. Peki rekabetin en güçlü ayağı nedir. Tabi ki bilgi, teknoloji ve üretkenlik. Yani inovasyondan bahsediyoruz.

Hizmet alanında inovasyon konusuna geldiğimizde alanın çok geniş olduğunu görürüz. Hastaneler, ilaç ve diğer sağlık sektörü, eğitim, spor ve daha onlar konu var. Bu konular yine kendi içinde de dallara ayrılır. Örneğin eğitim denince aklımıza sadece okul gelmesin. İş eğitimi, dil eğitimi, spor eğitimi gibi birçok alana yayabiliriz konuyu. Ama sadece okullarda inovasyon örneklerine değinebiliriz kısaca. Resimleri incelemenizi tavsiye ederiz bu konuda.

İnovasyonun en önemli alanı tabi ki okullar. Çünkü gelişim çağında olan çocuklara sadece kuru bilgi verirseniz bu bilgi onları bir yere ulaştırmaz. Bununla birlikte o bilgi zamanla unutulur, yok olup gider. Bunun için en önemli kuralım uygulamalı eğitimlerdir. Bugün ülkemizin en büyük sorunu bu olsa gerek. Yıllarca dil eğitimi alan öğrencilerimiz dil bilmiyor. Çünkü sadece ezberliyorlar. Konuşmuyorlar. Halbuki uygulamalı verilen bir dil eğitimi için 1 yıl fazlasıyla yeterli. Yıllarca öğrencilerin vaktini almak yazıktır ve hem haramdır! Teknoloji eğitiminde de aynı noktadayız maalesef. Çocuklar teknolojik bir ürün göremeden okullardan sözde mezun oluyorlar. Sonra BİM, A101 gibi marketlerde işe giriyorlar. Şimdi bu çocuklardan nasıl üretkenlik bekleriz? Bu ülke nasıl gelişecek? Biz okullarda inovasyonun neresindeyiz? Şimdi kendimiz karar verelim?

Gelişen dünyadan inevasyon örneklerini incelememiz gerekiyor. Ufak çocuklarla kolay inovasyon çalışmaları yapmamız gerekir. Üretmeyen ve yenilenemeyen herşey yok olup gitmeye mahkumdur. Hem birey bazında ve hem de toplum yada ticaret bazında inovasyon büyük bir dönüm noktasıdır.

Okullarda 8, sınıf organizasyonel teknoloji tasarım inovasyon örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz.

 

 

İnovasyon resimlerini tamamını görmek için küçük resimleri tıklayabilirsiniz.


Tags: , ,
Date: 7 Şubat 2020

Facebook Comments

Write comment on this post