Köpüklü Türk Kahvesi & Fincan Kahve Resimleri

yorumsuz
682

Dünya genelinde sudan sonra en çok tüketilen sıvı şey kahvedir. Yapılan araştırmalar soncunda kanıtlanmış olan bu bilgi özellikle avrupa ülkelerinde hakimdir. En çok kahve tüketen ülke ise İngilteredir. Özellikle İngilizler bu konuda oldukça aşırıya da kaçabiliyor. Çoğu zaman uyandıklarında ilk olarak kahve içip kendilerine gelmeye çalışırlar daha sonra ise kahvaltı yaparlar. Başta Avrupa ve Amerika olamak üzere Asya’da da bu gelenek vardır. Sabah uyanırken, öğlen mesai arasında akşam ise keyif olarak tketilen kahvenin bu kadar popüler olmasındaki en önemli etken ise içerdiği kafeindir. Bilindiği üzere kafein gerek enerji vermesi, gerek dinç tutması gerekse uyku giderme özelliği ile tüketilen maddelerdendir. Yapılan bir araştırmaya göre sadece kahve kokusu bile uykunun kaçmasına neden olmaktadır.

Tat anlamında da oldukça lezzetli olan bu içecek ülkemizde de oldukça sık tüketilmektedir. Özellikle adetlerden dolayı tüketilen kahve, kız isteme törenlerinde, misafirlikte, kıraathanelerde oldukça sık tüketilmektedir. Bunun yanında yine özellikle gençler tarafından tüketilen nescafe tarzı pratik kahveler ise gerek yapılış anlamındaki pratikliği gerekse tadının hoşluğundan dolayı olsun fazlaca tüketilmektedir.

Kahve Çeşitleri arasında bir çok kahve isimleri yer almaktadır. Türk kahvesi, nescafe, köpüklü kahve, sütlü kahve, çikolatalı kahve gibi bir çok farklı Kahve Çeşitleri isimlerini sizler için sayabiliriz. Ancak bu da değişik gelenekler, göreneklere ve durumlara göre değişiklik göstermektedir. Özellikle gençler tarafından nescafe tüketilir bunun nedeni de az önce belirttiğimiz gibi pratik anlamdaki kolaylığı ve lezzetidir. Kıraathanelerde ise köpüklü kahve kız istemelerde sütlü ve tuzlu kahve, misafirlikte ise çikolatalı kahve tüketilir. Bunun yaşanılan coğrafya ile de alakası vardır. Kimi bölgeler oldukça acı kahve tüketirken kimi bölgelerde ise sulu kahve tüketilir. Özellikle ılıman coğrafyalarda da ise sütlü kahve tüketilmektedir. Özellikle arabistan coğrafyasında ise közde yapılan kahveler tüketilmektedir.

Türk kahve çeşitleri özellikle bir çok Ülkede ki turist tarafından merak edilmekte ve Türkiye’ye geldiklerinde istedikleri en özel tatlar arasında yer almaktadır. Buna yönelik olarak ise son zamanlarda özellikle metropol ve turist çeken şehirlerde kahve merkezleri açılmaktadır. Kokusunun onlarca kilometreden alınan bu kahve merkezleri gerek yerli ve yabancı turistler olsun gerekse o şehrin halkı tarafından olsun oldukça tercih edilmekte ve ziyaret edilip kahve tüketilmektedir. Bu merkezlerin en önemli olan özelliği ise hem yerli tadları bulundurabilmesi hemde dünyanın her köşesinden farklı tadları tek bir yerde bulundurabilmesidir diyebiliriz. Kahve dünyası olan merkezlere giderek siz de en güzel kahve çeşitleri ve yapılışları görüp içebilirsiniz.

Farklı Kahve şekilleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın