Nergiz çiçeği resimleri

yorumsuz
1.699

Nergiz çiçeği Türk edebiyatında en çok işlenen bir çiçek türüdür. Nergiz çiçeği şiiri ve nergiz çiçeği hikayesini duymayan kalmamıştır. Hatta eskilerden kalma bir çok türkü de bu çiçeğin ismi muhakkak geçer. Son zamanlarda bazı şarkılarda da ara ara söz edilmektedir.

Nergiz çiçeği bakımı hakkında bu yazımızda ufak bir bilgi verelim:Nergis Bitkisinin Yetiştirilmesi

*Nergis için hazırlanan toprak organik besleyiciliği yüksek, suyu iyi
süzdüren toprak olmalıdır.

*Türüne göre toprak pH aralıkları değişir ama genel olarak hafif asitli
ve nötr topraklar uygundur.

*Eğer saksıda bakılıyorsa sağlıklı olarak her yıl çiçek açması için güneş
alan bir yerde tutulmalıdır.

*Sadece çiçek açtığı zaman fazla güneşten korunmalıdır ki çiçekleri
hemen solmasın.

*Yapraklarıyeşil kaldığı müddetçe güneşten faydalanmalıdır.

*Yapraklar sararmaya başladığında sulama kesilmeli ve bitki tamamen kuruduktan sonra sonbahara kadar gölge bir alanda muhafaza
edilmelidir.

Buradaki bilgileri dikkate alarak nergis çiçeği bakımı hakkında bilgileri kullanabilirsiniz.

Biz bu yazımızda daha çok nergiz çiçeği fotoğrafları yayınlayacağız. Çünkü çok güzel bir çiçek olan nergiz çiçeğinin internette çok güzel resimlerini bulduk ve sizinle paylaşıyoruz. Yukarıda sizin için seçtiğimiz nergiz çiçeği resimleri bulunmaktadır.

Nergiz çiçeği sözleri ve nergiz çiçeği şiiri ile ilgili bir kaç şey daha yazalım:

Çiçek kokusu gönderiyorum sana,
Senin gibi kokan.
Nergis çiçeği olsun adı,
Kokusunu senden çalan…

Bükük boynuyla,narin,zarif
Senin gibi masum duran
Serin kokusuyla usulca,hafif,
Seni en güzel sabahlara uyandıran

Şimdi gelelim Nergiz çiçeği hikayesi kısmına. İşte size merak ettiğiniz nergiz çiçeği hikayesi:

Kendine âşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte âşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda ‘eko’ dediğimiz yankılara dönüşür.


Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos’u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü .

 


O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür. Nergis çiçeği resmi indirmek galerideki resimleri büyütebilirsiniz. En güzel çiçek resimleri arasında yerini alan nergiz çiçeğinin fotoğraflarını profil resmi olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için nergiz çiçeği resimleri ve nergiz çiçeği hikayesi ve şiiri kısımlı paylaşımlar yaptık. Benzer konular için diğer yazılarımızı da inceleyin.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın