Ahmet kaya resimleri

yorumsuz
137

Türkiye’de özgün müzik ve türküden söz edeceksek eğer Ahmet Kaya’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Hiç şüphesiz Ahmet Kaya, Türkiye topraklarında yetişmiş önemli müzik sanatçılarından biridir. Tabii kimine göre ideolojik yanı daha ön planda olabilir. Bazı kesimler bu ideolojik yanının ön planda olmasına hayranlık beslerken, bazı kesimler de aksine düşmanlık beslemiştir. Tabii bu iki çatışmada müzik konusu ikinci planda kalmıştır. Bu sebeple biz Ahmet Kaya’nın resimleri ve sözleri üzerine duralım. Siyasi yanı konuyu bu yazımızda işlemeyelim. Ahmet Kaya resimli sözleri konusuna gelmeden önce biraz sanatçıyı tanıyalım.

1957 yılında dünyaya gelen sanatçı, Kürt bir baba ve Türk bir annenin evladıdır. Malatya’da doğmuştur. O zamanlar babası Malatya’ya çalışmak için gelmiş ve Sümerbank fabrikasında iş bulmuştur. Birgün babası Ahmet Kaya henüz altı yaşında iken eve bağlama ile gelmiştir. Bu bağlama çocuk için bir hediyedir aslında. Evet.. Oyuncak değil bağlama.. Sanatçı henüz o yaşlardan itibaren müziğe meyillidir. İlkokulunu Malatya’da okuyan Kaya, aynı zamanda vakit buldukça plakçılarda, minibüslerde çalışarak babasına destek oluyordu. Birgün babası ona bir teklifle gelmişti. Fabrikada işçi bayramı kutlamaları olacaktı. Bu kutlamada sahneye çıkmasını istemişti. Bu program Ahmet Kaya için büyük bir öneme sahip.

1972 Yılında aile İstanbul’a yerleşir. Ahmet Kaya ilkokuldan sonra eğitime ara verir. Bir müddet farklı sektörlerde çıraklık yaptı. Liseyi açık öğretim bitiren karar veren sanatçı Eğitim Enstitüsü’nün Keman bölümünü de bitirir. (Ahmet Kaya profil resimlerinden örnekleri inceleyebilirsiniz)

16 yaşında yasak afiş asmaktan tutuklandı.

Bu dönemler katıldığı ortamlarda bağlama çalıyordu. Fakat çalma yöntemi konuyla ilgili bir eğitim almadığından tamamen kendisine aitti.

1985 yılında 28 yaşında ilk albümünü çıkarsa da, hiç rağbet görmez. Fakat sonrasında çıkarmış olduğu albüm oldukça dikkat çekicidir. Hatta bir dönem bu albüm yasaklanmıştır.

90’lı yıllarda Tatar Ramazan filminin müziği yapar. Kanal D’de televizyon programları yapar.

1994 yılında Şarkılarım Dağlarda isimli albümü ile rekor kırarak, o yılların en popüler sanatçılarından biri haline gelir.

Bu yazımızda sizin için hazırladığımız Ahmet Kaya sözleri resimli şiirleri indirebilirsiniz. Facebook ve twitter hesabında profil resmi yada kapak fotoğrafı yapabilirsiniz. Masaüstü resimleri için aşağıdaki resimleri büyütebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın